πŸ“’ Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert πŸ‘‰ call Now!


    Question

    Which one of the following is the unit value of Ammonium

    sulphate containing 20% and costs Rs 640/t?
    A Rs 32 kg N Correct Answer Incorrect Answer
    B Rs 3.2/kg N Correct Answer Incorrect Answer
    C Rs 320/Kg N Correct Answer Incorrect Answer
    D Rs 64/kg N Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Given that Ammonium sulphate contains 20% nitrogen, it means that in one ton (1000 kg) of Ammonium sulphate, there are 200 kg of nitrogen (1000 kg * 20% = 200 kg). To calculate the cost per unit of nitrogen, we divide the total cost (Rs 640) by the quantity of nitrogen (200 kg): Cost per unit of nitrogen = Rs 640 / 200 kg = Rs 3.2/kg N Therefore, the correct answer is (b) Rs 3.2/kg N.

    Practice Next

    Relevant for Exams:

    ask-question
    9