Continue with your mobile number
We first need to calculate the depreciated value of the asset at 31-12-2008 and compare it with the sale price to calculate the profit or loss realized. Depreciation is to be considered for 7 years (i.e. 2002 to 2008). Step 1 – calculating per year depreciation assuming, straight line method Depreciation per year = (cost-salvage value) /number of yrs = (5,00,000 – 0)/10 = 50,000 per year Step 2 – calculating depreciated value of the asset So depreciation of 7 years = 50000*7 = 3,50,000 As such, the written down value at end of 7th year = cost – depreciation for 7 years = 5,00,000 – 3,50,000 = 1,50,000 Step 3 – calculating the profit/loss Profit = sale price - depreciated value = 50,000-1,50,000 = Net loss of 1,00,000
The headquarter of State Bank of India is located at:
15th June is observed as?
From where does the Lower Ganga Canal have its starting point?
Recently 7th edition of Rashtriya Sanskriti Mahotsav has been inaugurated in:
एटीएम मषीन का पूरा नाम क्या है ?
Which country will host the 2018 Men’s Hockey World Cup
Who was made the temporary commissioner after Trail's retirement in 1935?
Canalised list items in foreign trade of India refers to
Mitra Shakti is a military exercise between?
Mandvi Beach, known for its golden-brown sand, is located in which Indian state?