ЁЯУв Too many exams? DonтАЩt know which one suits you best? Book Your Free Expert ЁЯСЙ call Now!


    Question

    Train тАШAтАЩ running with a speed of 108 km/hr crosses

    a vertical pole in 8 seconds. Find the approx. time taken by the train тАШAтАЩ to cross a train тАШBтАЩ whose length is 130 metres less than that of train тАШAтАЩ and whose speed is 1/5 more than that of train тАШAтАЩ if both are running in opposite direction.
    A 8 seconds Correct Answer Incorrect Answer
    B 3 seconds Correct Answer Incorrect Answer
    C 5 seconds Correct Answer Incorrect Answer
    D 7 seconds Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Speed of train тАШAтАЩ = 108 ├Ч (5/18) = 30 m/sec Length of train тАШAтАЩ = 30 ├Ч 8 = 240 metres Length of train тАШBтАЩ = 390 тАУ 240 = 110 metres Speed of train тАШBтАЩ = 30 + (30/5) = 36 m/sec Required time taken = (240 + 110)/(30 + 36) = 5.30 = 5 seconds

    Practice Next
    More ESIC Part B Questions

    Relevant for Exams:

    ask-question