Question
11kg of tea costing Rs. 440 per kg is mixed with 14 kg
of tea costing Rs. 360 per kg. The average price per kg of the mixed tea isSolution
Average price of Mixed tea = (440 ×11+360 ×14)/25 = (4840+5040 )/25 = Rs.395.20 per kg
He says,"The sun rises in the east."
The old man said to me, "Life has taught me some hard lessons."
The lady said to the plumber, “Why didn’t you come last week? The RO machine has been making some noise for the last ten days.”
Choose the option that is the direct form of the sentence.
Devi replied that she was sorry but she could not go.
Select the most appropriate direct form of the given sentence.
She asked me affectionately what she could do for me.
Select The Correct Direct / Indirect Form of the given sentence.
Jaya said , "you need’t wait here .’’
He said that there was around 2 million sq.km of degraded land across the world and it will be required for every individual to plant a sampling every y...
Addressing a public meeting, Rajnath Singh said, “Whatever talks take place they will be on the issue of Pakistan occupied Kashmir.”
The student said, "I must study hard."
I said to Taru, “The tyre of my car is punctured.”