Question
A person named 'P' purchased a
table for Rs. _____ and a bed for Rs. 1500. He marked the price of the table 20% higher than its cost price and the bed 25% higher than its cost price, offering a discount of Rs. 125 on the bed. The table was sold for Rs. _____ , and the profit earned on the table was equal to the profit earned on the bed. Which of the following options correctly fills the blanks in the question? I. 1000, 1200 II. 1600, 1850 III. 1300, 1560 IV. 1400, 1650Solution
ATQ, CP of Table = 'a' Rs., CP of Bed = 1500 Rs. MP of Table = 1.2a Rs., MP of Bed = 1.25 × 1500 = 1875 Rs. SP of Bed = 1875 – 125 = 1750 Rs. Profit = 1750 – 1500 = 250 Rs. SP of Table = a + 250 Rs. a = 1000, SP of Table = 1000 + 250 = 1250 Rs. [In option SP = 1200] a = 1600, SP of Table = 1600 + 250 = 1850 Rs. [in option SP = 1850] a = 1300, SP of Table = 1300 + 250 = 1550 Rs. [in option SP = 1560] a = 1400, SP of Table = 1400 + 250 = 1650 Rs. [in option SP = 1650] Hence, Only II & IV [since only in these 2 options profit is Rs.250]
When a seller sells his article for Rs. 32,060/- , he incurs 30% loss on the transaction. At what price should he sell the article to earn 10% profit on...
A shopkeeper bought 'x - 44' kg of sugar at Rs. 60 per kg and 44 kg of sugar at Rs. 'x' per kg and mixed them. He sold the mixture at Rs. 92.3 per kg an...
A shopkeeper bought two articles for Rs. 800 each. If he sold one of them at 40% profit and the other at 25% loss, then find the difference between the ...
An item marked at Rs. 1,500 is sold for Rs. 1,020 after two successive discounts of 15% and Y%. If a gadget with a cost price of Rs. 6,000 is sold at a ...
Amit marked up an article of cost price Rs. 520 by certain percent and then sold it at discount of 20%. He suffered a loss of 10% in the whole transacti...
A store offered two successive discounts of 8% and 5% on a television and still made a profit of 22%. Find the approximate cost price of the television ...
Nikhil purchased a house for Rs. 20,00,000/- and gave it on rent immediately at the rate of Rs. 15,000/- per month. After five months, he sold the house...
An item is marked up by Q% above its cost price. If a shopkeeper gives a 30% discount and still makes a profit of 40%, what discount should be given to ...
A shopkeeper marked up his articles 50% above its cost price and sold it after two successive discounts of 15% and 30%, respectively. Find his profit pe...
Profit on selling 40 pens equals selling price of 12 books while loss on selling 40 books equals selling price of 16 pens. Also profit percentage equal...