Question
A student has two types of markers: Marker A priced at
$3 each and Marker B priced at $5 each. If the student purchases a total of 12 markers, with an average cost of $4 per marker, how many of each type did the student buy?Solution
Let x be the number of Marker A and 12βx be the number of Marker B. By alligation method- Ratio of marker A to marker B = (5-4): (4-3) = 1: 1 Which means the student buys 6 markers of A, and 6 markers of B.
Feelings of guilt or regret
If 21 March is Wednesday, what will be 25th March ?
Each bite is a burst of flavors _____________ enjoy your snack Options:
A little boy
P- and said that they were
Q- came begging
R- starving at home
Fill in the blanks with suitable articles like βaβ, βanβand βtheβ :
He saw ________ elephant at the Zoo.
I said to my friend,” Let us go to some hill station.”
Choose the word with correct spelling.
Ritesh said,β Let us play a game.β
The experience has made him generally hostile _____________ people.
This holiday season,
P- 51 million passengers will make
Q- their festive destinations on U.S. airlines
R- their way to the airport to fly to