Question
The average selling price of rice is Rs. 5 per kg more
than the average selling price of pulses. The quantity of pulses sold is 25% more than the quantity of rice sold. The seller earned Rs. 1240 from selling rice and Rs. 1400 from selling pulses. Calculate the total quantity of rice sold.Solution
Let the quantity of rice = 4x Then quantity of pulse sold = 5x 1240/4x β 1400/5x = 5 310/x β 280/x = 5 30 = 5x X = 6 quantity of rice = 4x = 24 kg
A new paradim is needed, in which bulk waste generators take the lead and city managers show demonstrable change in the way it is processed.
...The following sentence has been divided into parts. One of them may contain an error. Select the part that contains the error from the given options. If...
In the sentence identify the segment which contains the grammatical error.
I can swim very fast when I was only five.
Three conditions (1) / critical for growing (2) / plants are soil, temperature, chemical balance or amount of moisture. (3) / No error (4)
Each sentence given below has been divided into four options A, B, C, D one of which is erroneous. Identify the erroneous part and mark that option as y...
The intertwining crises of food (A)/ and energy security is defining (B)/ the trajectory of the 21st century, (C)/ casting a long shadow over global sta...
As souls become aware that they (A)/ contain everything within themselves, they begin to (B) / comprehend and assimilate things needed for progress. (C)...
There have been reports that most of the 300 persons who were witness to the incident have flee the village to avoid questioning.
- Find out the error according to the grammar and context of the given sentences. If there is no error, mark option 5, i.e. No error. (Ignore the punctuation...
Read the sentence to find out whether there is any grammatical or idiomatic error in it. The error, if any, will be in one part of the sentence. If the...