Question

    P's average monthly spending for the first 7 months is

    ₹1200, and for the following 5 months, it increases to ₹1500. Additionally, he manages to save ₹500 each month. What is his total monthly income?
    A Rs.1025 Correct Answer Incorrect Answer
    B Rs.1825 Correct Answer Incorrect Answer
    C Rs.1820 Correct Answer Incorrect Answer
    D Rs.1800 Correct Answer Incorrect Answer
    E None of these Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    ATQ; Sum of the expenditure of P for the first seven months = 1200 × 7 = 8400 Sum of the expenditure of P for the first seven months = 1500 × 5 = 7500 P’s expenditure for that year = 8400 + 7500 = Rs. 15900 P’s saving for that year = 500 × 12 = Rs. 6000 P’ salary for that year = 15900 + 6000 = Rs. 21900 Required monthly income = 21900/12 = Rs. 1825

    Practice Next