Start learning 50% faster. Sign in now
Total apples sold by ‘P’ = 1080/1.20 = 900 Green apples sold by ‘P’ = (900 – 100)/2 = 400 Red apples sold by ‘P’ = 900 – 400 = 500 Green apples sold by ‘Q’ = 3/2 × 400 = 600 Red apples sold by ‘Q’ = 1080 – 600 = 480 Red apples sold by ‘R’ = 0.80 × 480 = 384 Green apples sold by ‘R’ = 384/1.50 = 256 Total apples sold by ‘R’ = 256 + 384 = 640 Total apples sold by ‘S’ = 680 × 2 – 640 = 720 Green apples sold by ‘S’ = 5/12 × 720 = 300 Red apples sold by ‘S’ = 7/12 × 720 = 420 Required answer = 420
In what ratio rice at 34 Rs/kg should be mixed with the rice at 27 Rs/kg so that selling mixture at Rs 39 per kg gives the profit of 30% if the quantity...
A man sold one shirt and one t-shirt for Rs. 4000 on shirt he gained 21% and he lost 14% on t-shirt. If overall profit is 7%, then cost price of t-shirt is
One type of liquid contains 15% of benzene, the other contains 20% of benzene. A can is filled with 6 parts of the first liquid and 4 parts of the secon...
‘D’ and ‘E’ can complete a project in 40 days, while ‘E’ and ‘F’ can complete it in 60 days. ‘D’ and ‘E’ worked together on it f...
The Jar contains only 8 litres of milk and the rest is water. A new mixture in which concentration of milk is 30%, is to be formed by replacing the Jar ...
Cost of two types of pulses is Rs.11 and Rs, 16 per kg, respectively. If both the pulses are mixed together in the ratio 2:3, then what should be the pr...
(141.95 – 112.06) × (45.21 – 38.99) = ?
Neha spends 80% of her monthly income. Next month, her income increased by 20% while her expenditure increased by 15%. Due to this, her monthly savings ...
A shopkeeper has 60 kg rice a part of it, he sells at the profit of 30% and rest at loss of 10% and he get the loss of 8% so what is the quantity sold a...