Continue with your mobile number
New Units Sold: Designer Dresses = 300 + (25% of 300) = 375 Casual Wear = 600 + (25% of 600) = 750 Formal Suits = 200 + (25% of 200) = 250 New Total Revenue: Designer Dresses = 375 × 2,200 = ₹825,000 Casual Wear = 750 × 1,200 = ₹900,000 Formal Suits = 250 × 3,500 = ₹875,000 Total Revenue = 825,000 + 900,000 + 875,000 = ₹2,600,000
A sum of Rs.12000 was lent partly at 5% and partly at 3% simple interest. The total annual interest be Rs.450.
Quantity I. Part lent at 5% SI.
Quantity I: Two pipes, X and Y, have different filling rates for a tank. Pipe X can fill the tank in 20 minutes, while pipe Y can do it in 30 minutes. T...
Quantity I: A sphere has a total surface area of 2464 m². Calculate the sphere’s volume.
Quantity II: For a cone, t...
Quantity I : The rate at which the train must run to reduce the time to 30 minutes. A train takes 40 minutes for a journey if it runs at 72 km/hr.
...Quantity I: The ratio of the cost price to the selling price of an article is 7:11. Calculate the % profit made on the article....
Which of the following pair of symbols will define the relation between Quantity I and Quantity II and between Quantity II and Quantity III respectively...
Quantity I: A student multiplied a number by 3/5 instead of 5/3. What is the % error in the calculation?
Quantity II: The population of a town is...
What is the population of village A in 2021?
Quantity I: Population of village A in 2020 was 54,000 and it increased by 12% in 2021 over 2020.
The ratio of present ages of A and B is 5:8 respectively and the average of present ages of A and C is equal to 80% of the present age of B. 4 years ago...
Which of the following is the correct relation between Quantity I and Quantity II?
Quantity I: The area of a square is 81 cm². Find the perimete...