Question

    ‘Rahul’ spends 75% of his income whereas ‘Sohan’

    spends 60% of his income. If each of them saves Rs. 3,000, then find the total expenses of ‘Rahul’ and ‘Sohan’ together.
    A Rs. 10,500 Correct Answer Incorrect Answer
    B Rs. 13,200 Correct Answer Incorrect Answer
    C Rs. 13,500 Correct Answer Incorrect Answer
    D Rs. 10,500 Correct Answer Incorrect Answer
    E None of these Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    ATQ; Let the income of ‘Rahul’ be Rs. ‘100x’ and income of ‘Sohan’ be Rs. ‘100y’ Expense of ‘Rahul’ = 0.75 × 100x = Rs. ‘75x’ Expense of ‘Sohan’ = 0.60 × 100y = Rs. ‘60y’ ATQ; 100x – 75x = 3000 Or, 25x = 3000 So, x = 120100y – 60y = 3000 Or, 40y = 3000 Or, y = 75 So, required sum = (75 × 120) + (60 × 75) = 9000 + 4500 = Rs. 13,500

    Practice Next