Question
Anjum bought 1 litre of milk at Rs. 50 per litre, 500
grams of sugar for Rs. 30 per kg, and 200 grams of coffee for Rs. 125 per kg. From these ingredients, he can prepare 3 cups of coffee. If Anjum aims to make a 20% profit on his total costs, what should be the selling price of one cup of coffee?Solution
Cost price of 1 litre milk = Rs. 50 Cost price of 500 grams sugar = Rs. 15 Cost price of coffee of 200 g = Rs. 25 Cost price of 3 cups of coffee = 50 + 15 + 25 = Rs. 90 Selling price of 3 cups of coffee = 90 × 120% = Rs. 108 Selling price of 1 cup of coffee = 108/3 = Rs. 36 Hence, option d.
In a row of girls, Shweta is 11th from the front and Seema is 3 places ahead of Geeta who is 22nd from the front. How many girls ...
Five persons W, U, Q, M and K have different weights. U is the lightest person. Q is heavier than M but lighter than K. W is lighter than M. Who among t...
Six persons P, Q, R, S, T, and U have different number of marks with them. S has more marks than T, who has more marks than U. R has more marks than S. ...
What is the sum of the weight of P and T?
Select the letter-cluster from among the given option that can replace the question mark (?) in the following series.
J11 N, L 13 Q, N 16 T, P 20...
Who among the following goes on Wednesday?Â
By rearranging the letters of ‘PNTERACOIJ’, we can get an English meaningful word. Each letter is denoted with a different number as shown in the ta...
Divisha is 47th from the left end of a row of 80 students and Praful is 59th from the right end in the same row. How many students...
If the weight of A is 52kg and the weight of D is 45kg, then what would be the weight of C?
Statement : "The government has decided to build more highways to improve connectivity."
Assumptions :
I. Highways help in economic grow...