Cost price of 1 litre milk = Rs. 50 Cost price of 500 grams sugar = Rs. 15 Cost price of coffee of 200 g = Rs. 25 Cost price of 3 cups of coffee = 50 + 15 + 25 = Rs. 90 Selling price of 3 cups of coffee = 90 × 120% = Rs. 108 Selling price of 1 cup of coffee = 108/3 = Rs. 36 Hence, option d.
Statements:
All Kite are Paper.
No Paper is Roof.
Some Roof are String.
Conclusions:
I. No Kite is String.
II....
Read the given statements and conclusions carefully. Assuming that the information given in the statements is true, even if it appears to be at varianc...
In the following question below are given some statements followed by some conclusions based on those statements. Taking the given statements to be tru...
Statements :
Only a few Harpic is Lizol.
Only a few Lizol is Detergent.
No Harpic is Pesticide.
Conclusion :
I. E...
Statement: Â
Some Tiger are Lion   Â
Only a few Lion are Jaguar       Â
Only Jaguar is Leopard         Â...
StatementÂ
Only Girls are boy
Some girls are men
No men is women
Conclusion
I. Some boy is women
II. Some...
Statements:
All Onion are Potato.
No Potato is Tomato.
All Tomato are Cabbage.
Conclusions:
I. All Potato be...
Statements:
Only Sandal is Paste.
No Mask is Sandal.
Only a few Masks are Rays.
Conclusion:
I. Some Pastes can be Ray...
Read the given statements and conclusions carefully. Assuming that the information given in the statements is true, even if it appears to be at varianc...
Statements: All frocks are skirts.
No pant is a frock.
Some dresses are pants.
Conclusions: I. Some skirts are not frocks.