Question

    Raj invested Rs.'x' and Mohan invested Rs.7000 in a

    partnership. After 5 months, Raj increased his investment by 50% and after 7 months Mohan decreased the same by 30%. If at the end of the year, the total profit is Rs.3020, Out of which the profit of Raj is Rs.1550. Find the value of 'x'.
    A 1800 Correct Answer Incorrect Answer
    B 1500 Correct Answer Incorrect Answer
    C 2500 Correct Answer Incorrect Answer
    D 1700 Correct Answer Incorrect Answer
    E None of these Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    ATQ,

    Raj invested Rs. 'x' initially. After 5 months, Raj increased his investment by 50%. New investment of Raj = x + 0.5x =1.5x. Raj's total investment in terms of months: x × 5 + 1.5x × 7 = 5x + 10.5x = 15.5x (investment in terms of months) Mohan invested Rs. 7000 initially. After 7 months, Mohan decreased his investment by 30%. New investment of Mohan = 7000 − 0.3 × 7000 = 7000 − 2100 = 4900. Mohan's total investment in terms of months: 7000 × 7 + 4900 × 5 = 49000 + 24500 = 73500 (investment in terms of months) Calculate the Ratio of Their Investments Raj : Mohan = 15.5x : 73500. Raj's share of the profit = Rs. 1550. Total profit = Rs. 3020. Let the ratio of Raj's profit to the total profit be:

    Since the ratio of investments must match the ratio of profits:

    15.5x × 302 = 73500 × 155. 15.5x × 302 =11392500 = x = [11392500/(15.5 × 302)] = 2500

    Practice Next