Question

    Ratio of monthly savings to monthly income of Prashant is

    7:25. His four months savings is Rs. 26,600. Out of his monthly expenditure, he spends 20% on food, 25% of remaining on travelling, 40% of the now remaining income on entertainment, 75% of now remaining income on education and spends rest on others. Find his five months expenditure on others.
    A Rs 7695 Correct Answer Incorrect Answer
    B Rs 6945 Correct Answer Incorrect Answer
    C Rs 6750 Correct Answer Incorrect Answer
    D Rs 5940 Correct Answer Incorrect Answer
    E None of these Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Let the monthly savings and monthly income of Prashant be Rs. 7b and Rs 25b respectively.
    ATQ:
    4 X 7b = 26,600
    Or, 28b = 26,600
    Or, 'b' = 950
    Monthly expenditure = 25b - 7b = 18b = 18 X 950 = Rs. 17,100
    Monthly expenditure on others = 17,100 X 0.8 X 0.75 X 0.6 X 0.25 = Rs. 1,539
    Therefore, required expenditure = 5 X 1,539 = Rs. 7,695

    Practice Next