Question
The sum of the monthly incomes of βAβ, βBβ and
βCβ is Rs. 70000 which is 4 times the monthly income of βCβ. If βAβ spends 40% of his income while βBβ spends 80% of his income and the sum of their savings is Rs. 17000, then find the savings of βAβ.Solution
Monthly income of βCβ = 70000/4 = Rs. 17500 Let the monthly income of βAβ be Rs. x Therefore, monthly income of βBβ = Rs. (52500 β x) According to the question, 0.60x + 0.20(52500 β x) = 17000 Or, 0.4x = 6500 x = 16250 Or, savings of βAβ = 0.6x = Rs. 9750
Which Five-Year Plan in India was mainly focussed on Garibi Hatao, creation of employment opportunities and agricultural production amongst other objec...
Consider the following statements with reference to taxation in Budget 2020.
1. Dividend Distribution Tax (DDT) was abolished.
2. Tax...
In January of this year, CCIL (Clearing Corporation of India Ltd) made an application to which institution for recognition as third country CCPs (TC-CCP...
What type of measure is financial performance considered to be?
Which of the following Indian historians won Israelβs prestigious Dan David Prize in February2019?
Consider the following statements in regards to Aditya L1 mission:
1. Nigar Shaji was the project's director of the Mission.
2. PSLV-C57 l...
Government and LIC have shares of 94.72% in which of the following banks with LIC holding, 49.24 %?
Which movie got best film tag on the OTT(over-the-top) platform in the year 2022?
Who among the following is the future Buddha that is yet to come?
The name of the 1st electronic digital computer of the world is: