Question

    A person who spends 55% of his salary saves the

    remainder. His salary goes up by 15%, but his savings stay the same, and he now spends Rs. 3,300 more. Determine his initial salary.
    A Rs.10,000 Correct Answer Incorrect Answer
    B Rs.22,000 Correct Answer Incorrect Answer
    C Rs.30,000 Correct Answer Incorrect Answer
    D Rs.35,000 Correct Answer Incorrect Answer
    E none of these Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    ATQ,   Let, the initial salary of the person be Rs. '100x'.   Initial expenditure of the person = 0.55 X 100x = Rs. '55x'   Initial savings of the person = 100x - 55x = Rs. '45x'   New salary of the person = 1.15 X 100x = Rs. '115x'   Savings of the person remains the same.   So, 55x + 3300 = 115x - 45x   Or, 70x - 55x = 3300   Or, 15x = 3300   So, x = 220   So, the initial salary of the person = 100x = 100 × 220 = Rs.22,000

    Practice Next

    Relevant for Exams: