Continue with your mobile number
ATQ, Number of girls in Office ‘A’ = 1250 × (1 – 0.44) = 700 Total number of employees in office ‘B’ = 1250 × 1.12 = 1400 Number of girls in office ‘B’ = 1400 × 0.54 = 756 So, required % = (756/700) × 100 = 108% Alternate Solution Let total number of employees in office ‘A’ = 100x Number of girls in office ‘A’ = 0.56 × 100x = 56x Total number of employees in office ‘B’ = 1.12 × 100x = 112x Number of girls in office ‘B’ = 0.54 × 112x = 60.48x Required percentage = (60.48x/56x) × 100 = 108%
The per unit expenses of the ____(1) ___ portion of factory overhead varies with the volume of production while ___ (2)___ portion remains the same with...
Who has propounded the Theory Z?
What is the significance of GeM Analytics in the Government e-Marketplace?
With respect to AS 11 (The effects of changes in foreign exchange rates), which of the following statement is incorrect?
In the context of GeM, what is the full form of ‘PAC’?
Internal auditor is removed and appointed by which among the following?
Current years’ proposed dividend will be:
The section of the companies Act, 2013 which contains provisions regarding remuneration of the auditor is:
___________ may fix remuneration of the first auditor appointed by the Board as per section 142 of the Companies Act
Which section deals with TDS on cash withdrawals?