Continue with your mobile number
ATQ, Number of girls in Office ‘A’ = 1250 × (1 – 0.44) = 700 Total number of employees in office ‘B’ = 1250 × 1.12 = 1400 Number of girls in office ‘B’ = 1400 × 0.54 = 756 So, required % = (756/700) × 100 = 108% Alternate Solution Let total number of employees in office ‘A’ = 100x Number of girls in office ‘A’ = 0.56 × 100x = 56x Total number of employees in office ‘B’ = 1.12 × 100x = 112x Number of girls in office ‘B’ = 0.54 × 112x = 60.48x Required percentage = (60.48x/56x) × 100 = 108%
He has remade a whole small shop (A)/building in King's Cross into (B)/an imaginary reptile house, (C)/accept there aren't any reptiles in the museum c...
In each of the questions given below, a sentence is given, divided into parts. One of the parts may contain an error. You are required to identify the ...
In the following question, some part of the sentence may have errors. Find out which part of the sentence has an error and select the appropriate optio...
Directions: The following sentences are divided into parts. Identify if there is any error in any of the parts. If there is an error, choose the lette...
You better (A)/ consult a doctor(B)/ immediately.(C)/ No error(D)
He denied to have (A)/any part in writing the information packs (B)/and advertisements and said they (C)/were largely available when he arrived (D).
Dolphins display culture, something long believing to be unique to humans.
The following sentence has been split into four segments. Identify the segment that contains a grammatical error.
The most important / of all my ...
It is best (A) / to be silent (B) / than speak in anger (C) / No Error (D)
Only a few dozen sequences (1)/of these variants (2)/has been reported (3)/from a handful of countries (4).