Question
Pipe βAβ can fill 25% of a tank in 3 hours while
pipe βBβ takes 30 hours to empty fully filled tank. Pipe βAβ is opened alone when the tank was empty. After 9 hours, pipe βBβ is also opened. In how much time the tank will get filled this way?Solution
Time taken by pipe βAβ to fill the tank = 3/0.25 = 12 hours Let, the total capacity of the tank be 60 units Efficiency of pipe βAβ = 60/12 = 5 units/hour Efficiency of pipe βBβ = 60/30 = 2 units/hour Tank filled in 9 hours = 9 Γ 5 = 45 units Time taken by pipe βAβ and pipe βBβ to fill the remaining tank = (60 β 45)/(5 β 2) = 5 hours Therefore, total time taken = 9 + 5 = 14 hours
Which is correct with respect to the size of the data types in C?
What is the purpose of the Program Counter (PC) in CPU control design?
In an ER diagram, what does a double line connecting two entities represent?
What is the minimum no. of variables/ features required to perform clustering?
The class NP-complete includes problems that are:
Which of the following statements about MOSFETs is true?
In the Entity-Relationship (ER) model, what does an entity represent?
Which network layer protocol is used to translate logical addresses to physical addresses in Ethernet networks?
Which of the following shows the process id which went to background recently.
‘/?’ is used for what in C++