Question
Pipe βAβ and pipe βBβ can fill a cistern in 20
minutes and 18 minutes respectively. Pipe βCβ alone can empty the cistern in 12 minutes. If all three pipes are opened together then what is the time taken to fill 50% of the cistern?Solution
Let the capacity of the cistern = 180 units Then, efficiency of pipe βAβ = 180/20 = 9 units/minute Efficiency of pipe βBβ = 180/18 = 10 units/minute Efficiency of pipe βCβ = 180/12 = 15 units/minute So, combined efficiency of pipes βAβ, βBβ and βCβ = 9 + 10 β 15 = 4 units/minute 50% of the cisternβs capacity = 90 units Therefore, time taken by all 3 pipes together to fill 50% of the cistern = 90/4 = 22.5 minutes
The burden of a tax that is shifted forward to consumers through higher prices is known as:
Suppose that one million unemployed persons in a country are receiving Rs. 6000 per month per person as an unemployment allowance. If the government, in...
What will happen when supply elasticity is less than demand elasticity?
For a dataset, if the mean is 100 and the median is 90, the distribution is most likely:
With reference to the governance of public sector banking in India, consider the following statements:
- Capital infusion...
Calculate the standard error of the estimate of Y on X regression equation for the following data- N =50 , βy2 = 300 , βxy = 30, βx
____ in reserve requirements ____ the money supply since it causes the money multiplier to ____.
What is the Capital to RiskWeighted Assets Ratio (CRAR) of scheduled commercial banks (SCBs) as of end March 2024 according to the Financial Stability R...
Which of the following statements accurately describes the Jarque-Bera (JB) test criterion?
Β