Question

    Pipe A and Pipe B together can fill the tank in 20

    hours. The capacity of the pipe A is 40% of the capacity of the pipe B. How much time will pipe B alone take to fill the tank.
    A 24 hours Correct Answer Incorrect Answer
    B 19.5 hours Correct Answer Incorrect Answer
    C 13.8 hours Correct Answer Incorrect Answer
    D 28 hours Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Capacity of the pipe A = 40/100 × Pipe B Pipe A /Pipe B = 2/5 Efficiency of pipe A = 2 units Efficiency of pipe B = 5 units Total work = 20 × (2+5) = 140 units Time taken by Pipe B to fill the tank = 140/5 = 28 hours

    Practice Next