Continue with your mobile number
Let the capacity of the cistern = L.C.M of 25 and 87.5 = 175 units
So, efficiency of the inlet pipe = 175 ÷ 25 = 7 units/minute
Efficiency of the leak = 175 ÷ 87.5 = 2 units/minute (outlet)
So, combined efficiency of the inlet pipe with the leakage = 7 - 2 = 5 units/minute
60% of the cistern = 175 X 0.6 = 105 units
Time taken for the inlet pipe to fill 60% of the cistern with the leakage = 105 ÷ 5 = 21 minutes
Which of the following is NOT a type of data classification?
With reference to index numbers, which of the following statements is true?
If the second and third moment about the origin are 8 and 18 and the third moment about mean is -14 , then the first moment about the origin is:
The standard error of the given data 15, 5, 12, 10, 20, 4 is
Second differencing in time series can help to eliminate which trend?
(I) Quadratic trend
(II) Linear trend
For the production data
Year: 1 2 3 ...
Let MSA defines mean sum of squares due to factor A and MSE defines mean sum of squares due to error. If the null hypothesis of ANOVA for one way class...
If mean and mode of the distribution is 32 and 21, then the distribution:
For the ANOVA which option is wro1ng?