Question

    The cost of 3 kg of rice is ₹180. The cost of 8 kg of

    rice is equal to that of 5 kg of pulse.The cost of 15 kg of pulses is equal to that of 2 kg of tea. The cost of 3 kg of tea is equal to that of 6 kg of walnuts. What is the cost (in ₹) of 10 kg of walnuts?
    A 2400 Correct Answer Incorrect Answer
    B 3200 Correct Answer Incorrect Answer
    C 2800 Correct Answer Incorrect Answer
    D 3600 Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    ATQ,we can say that Given Cost of 3 kg rice is Rs.180 Cost of 1 kg rice = 180/3 = Rs. 60 Cost of 5 kg pulses = cost of 8 kg rice = 60 × 8 = Rs. 480 Cost of 1 kg pulses = 480/5 = Rs. 96 Cost of 2 kg tea = Cost of 15 kg pulses = 96 × 15 = Rs. 1440 Cost of 1 kg tea = 1440/2 = Rs.720 Cost of 6 kg nuts = Cost of 3 kg tea = 720 × 3 = Rs. 2160 ∴ Cost of 10 kg nuts = (10/6) × 2160 = Rs.3600

    Practice Next