Question

    The population of a village is 5500. If the number of

    males increases by 11% and the number of females increases by 20%, then the population becomes 6330. Find the population of females in the village?
    A 2500 Correct Answer Incorrect Answer
    B 3000 Correct Answer Incorrect Answer
    C 2000 Correct Answer Incorrect Answer
    D 3500 Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Let the males be x and females be (5500 - x) ATQ: 111x/100 + (5500 - x) × 120/100 = 6330 111x + 660000 - 120x = 633000 9x = 27000 x = 3000 Number of females = 5500 - 3000 = 2500

    Practice Next