A Publisher published 2500 books for Rs. 175000. He gave 400 books free as samples to some books shops, besides he was able to sell 2/3rd of the remaining books at 15% discount, besides the remaining books for marked price. Find the Profit % of the publisher if he gives 20% discount of the total selling price to the salesman, if marked price of each Book is Rs. 200. Â Â Â Â
Cost Price = 175000 Books = 2500 Less (Free samples) = 400 Remaining Books = 2100 2/3rd of 2100 = 1400 books Selling Price of One book after discount = 200 – Discount (15%) = 200 – 30 = 170 Selling Price = 1400 × 170 + 700 × 200 = 238000 + 140000 = 378000 Actual Selling Price = 378000 × 4/5 = 302400 Profit = Selling Price – Cost Price = 302400 – 175000 = 127400 Profit % = (127400/175000) × 100 = 72.8%
Statement: M > N < P = Q ≥ R; Q ≥ T
Conclusion:
1. R≥T
2. N < T
...Statements: L $ W, W * H, H # T, P % T
Conclusions: Â Â Â Â Â I. T @ L Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â II. H % LÂ Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â...
Statements: S > P = N ≤ L, O = L > U, U ≥ W > V ≥ U = T
Conclusions:
I. N ≤ W
II. L > T
III. S > T
Statement: G ≤ L ≥ O ≥ W ≥ I < N
Conclusion: I. I < LÂ Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â II. L = I
...Statements: U = R < M < Q < P; A > B > E < R < T; I < N = B > U > X
Conclusions:
I.  P ≤ U
II. Â T > A
...Statements: E = L ≤ G < I = H; E ≥ N < A; W ≥ P ≥ M > I
Conclusions:
I. E < W
II. A ≥ M
III. N < P
Statements: A ≥ B ≥ Y = Z = M ≥ N ≤ E ≤ F = J
Conclusions:
I. F > Z
II. J ≤ Y
Statements: D ≥ G > N < Q > T = W
Conclusions:
I. D < N
II. W = N
Statements:Â Â Â Â Â Â Â A # B # O $ P & Q % R % Z
Conclusions :Â Â Â Â Â I. Q @ ZÂ Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â II. Q & ZÂ Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â...
Statements :Â Â Â Â Â Â T @ V % Z #Â C & B $ S # E; W $ C @ Z
Conclusions :Â Â Â Â Â I. E @ ZÂ Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â II. S # WÂ Â...