Question
A shopkeeper mixes 40 kg sugar worth Rs.15 per kg with
160 kg sugar worth Rs. 25 per kg. At what rate should he sell the mixture per kg to gain a profit of 25%?Solution
Cost of 40 kg sugar = Rs.600 Cost of 160 kg sugar = Rs.4,000 Total cost of 200 kg sugar = Rs. 4,600 Cost price of 1 kg sugar = 4600/200= Rs.23 per kg S.P. = 23x*25/100= Rs. 28.75
The PM-DevINE Scheme will have an outlay of Rs.6,600 crore, this scheme is related to which of the following?
Which of the following statements is true about the accounting equation?
In India, the accounting standard board was set up in the year
With reference to the Pradhan Mantri Jan Dhan Yojana (PMJDY), consider the following statements:
1. Launched in 2014, the PMJDY has become one ...
Integrated Child Development Services is one of the world’s largest and unique early childhood care and development programmes of the GoI, launched in...
Which of the following statements is/are correct in regards to the UN Convention on the Law of the Sea (UNCLOS)?
- It is a...
Which of the following terms will replace the question mark (?) in the given series to make it logically complete?
UCK-4, WFO-9, YIS-19, ALW-39, ?
World tribal day is celebrated on _____________ ?
The assumption that "man is selfish and self-centered, and always tries to achieve his own ends even at the cost of others" explains which theory of la...
Who is the chairman of the Cabinet Committee on Security responsible for issuing the Indian Space Policy 2023?