Start learning 50% faster. Sign in now
Cost of 40 kg sugar = Rs.600 Cost of 160 kg sugar = Rs.4,000 Total cost of 200 kg sugar = Rs. 4,600 Cost price of 1 kg sugar = 4600/200= Rs.23 per kg S.P. = 23x*25/100= Rs. 28.75
Observing people and asking them questions are two ways to obtain:
Characteristics of tangible goods, such as colour, size, and style are considered _____ properties.
Strikes throughout the country almost led to Namibia's financial ruin. For a company trying to do business in Namibia during that period, the strikes wo...
Which of the following is an example of non-store retailing?
An ad for Horlicks nutrtition mix claimed that in a blind taste test, 70% consumers preferred the taste of Horlicks to Boost. This ad is an example of _...
Which of the following explains a person's consistent behaviour or response to recurring situations?
Adding QR codes to products that allow consumers to connect with the company online, or using a hashtag in a commercial or during a television show are ...
One dimension of the retail positioning matrix is value added, and the other is:
The question, "How many meals will you eat in restaurants in the next year?" is an example of a(n):
A diamond shop that only carries diamonds, could be best classified as a(n):