Question

    A school bag is sold for Rs.450 after giving two

    successive discounts of 10% and 20%. If school bag is marked up by Rs.300 above its cost price, then find the profit/loss on the school bag.
    A Rs.125 Correct Answer Incorrect Answer
    B Rs.140 Correct Answer Incorrect Answer
    C Rs.270 Correct Answer Incorrect Answer
    D Rs.100 Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Marked price = 450/(0.80 x 0.90) = Rs.625 Cost price of the article = 625 – 300 = Rs.325 Required profit = 450 – 325 = Rs.125

    Practice Next