Question

    A school bag is sold for Rs.630 after giving two

    successive discounts of 20% and 30%. If school bag is marked up by Rs.600 above its cost price, then find the profit/loss on the school bag.
    A Rs.100 Correct Answer Incorrect Answer
    B Rs.290 Correct Answer Incorrect Answer
    C Rs.270 Correct Answer Incorrect Answer
    D Rs.105 Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Marked price = 630/(0.80 x 0.70) = Rs.1125 Cost price of the article = 1125 – 600 = Rs.525 Required profit = 630 – 525 = Rs.105

    Practice Next

    Relevant for Exams: