Question

    The cost price of 20 apples is Rs.50. If it is sold at

    20% profit, then how many apples will be sold for Rs.78?
    A 24 Correct Answer Incorrect Answer
    B 26 Correct Answer Incorrect Answer
    C 22 Correct Answer Incorrect Answer
    D 16 Correct Answer Incorrect Answer
    E None of these Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Cost price of 1 apple = 50/20 = Rs.2.50 Selling price of 1 apple = 2.50 × 120% = Rs.3 Required number = 78/3 = 26

    Practice Next

    Relevant for Exams: