Question
The cost price of 28 apples is Rs.70. If it is sold at
20% profit, then how many apples will be sold for Rs.66?Solution
Cost price of 1 apple = 70/28 = Rs.2.5 Selling price of 1 apple = 2.5 × 120% = Rs.3 Required number = 66/3 = 22
Read the given statements and conclusions carefully. Assuming that the information given in the statements is true, even if it appears to be at varian...
Statements: Â Â Â Â Â All counsellors are teachers.
Some teachers are candidates.
All candidates are students.
Conclusions:...
Statements:
All bags are polythenes. Â
Some polythenes are points. Â Â Â
Only a few points are jutes. Â Â
No jute is pl...
In the questions given below, there are three statements followed by three conclusions I, II and III. You have to take the three given statements to be...
Statements : No painting is a pencil.
Some pencils are drawings.
All drawings are sketches.
Conclusions : I. Some sketches are dr...
- Read the given statements and conclusions carefully. Assuming that the information given in the statements is true, even if it appears to be at variance wi...
Conclusions:
No Maruti is Toyota.
Some Honda are Kia. Â
Statements:
- Statements:
Few Cars are Buses
Only a few Buses are Trains
All Trains are Helicopters
Conclusion:
I. Some Buses are... Statements:
All Books are Chapter.
Only a few Chapter are Topic.
No Topic is a Header.
Conclusions:
I. Some Chapters ...
Statements:
cups + sets.
sets + fours.
fours - claws.
claws + traps.
Conclusions:
I. claws + sets.
II. ...