Question

    The cost price of 40 apples is Rs.100. If it is sold at

    20% profit, then how many apples will be sold for Rs.78?
    A 15 Correct Answer Incorrect Answer
    B 22 Correct Answer Incorrect Answer
    C 26 Correct Answer Incorrect Answer
    D 33 Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Cost price of 1 apple = 100/40 = Rs.2.5 Selling price of 1 apple = 2.5 × 120% = Rs.3 Required number = 78/3 = 26

    Practice Next

    Relevant for Exams: