Continue with your mobile number
ATQ, Given: Necklace sold for Rs. 4000 at a 25% profit. Bracelet sold for Rs. 1200 at a 20% profit. Assumption: Cost price of the necklace = Rs.'n' and cost price of the bracelet = Rs.'b'. Calculation for the necklace Calculation for the bracelet :
If the necklace is sold for Rs.3500, the loss = 3200−3500=−300. Total cost = 3200+1000 = 4200. To avoid any loss = 3500+p = 4200 ⇒ p = 700 He must sell the bracelet for at least Rs.700 to avoid any loss.
Who has been nominated as the ambassador for the "War Against Waste" initiative in Jammu & Kashmir, as announced by the Directorate of Rural Sanitation,...
___________ defeated Tamil Nadu to win maiden domestic title, Vijay Hazare Trophy 2021.
Which of the following is an example of heat transfer through convection?
What is the theme of World Wetlands Day 2024?
National Immunization Day is observed every year on?
Which country retained the World Squash Championship 2023 title by defeating Malaysia?
Elisabeth Borne is going to be the first woman PM in 3 decades of which country?
Which country hosted the COP16 biodiversity talks that concluded without an agreement?
The ‘Ease of Doing Business Index’ is a ranking system established by which organisation?