Start learning 50% faster. Sign in now
Solution: Total cost of apples = 60 * 80 = ₹4,800. Total cost of oranges = 40 * 60 = ₹2,400. Total cost = 4,800 + 2,400 = ₹7,200. Desired profit = 20% of 7,200 = 1,440. Total selling price = 7,200 + 1,440 = ₹8,640. Total weight = 60 + 40 = 100 kg. Selling price per kg = 8,640 / 100 = ₹86.40. Correct answer: E) ₹86.40
Which one of the following is correct ?
Which among the following is the primary function of a scanner?
What is the use of Incognito mode in browsers ?
One nibble is equal to how many bits?
A DVD is an example of a(n)
______are specially designed computer chips that reside inside other device, such as your car or your electronic thermostat.
The server on the internet is also known as ___________.
a device that is used with a computer but is not an essential part of it.
Which type of memory holds only that program and data that CPU is presently processing?
__________was the first browser to display images inline with text instead of displaying images in a separate window.