Continue with your mobile number
Cost price per packet = ₹15,000 ÷ 200 = ₹75 Number of damaged packets = 15% of 200 = 30 Number of sellable packets = 200 - 30 = 170 Total cost price = ₹15,000 To make a profit of 25%, total selling price required = ₹15,000 × 125/100 = ₹18,750 Selling price per packet = ₹18,750 ÷ 170 = ₹110.3 Correct Option: e.
In which location were the 1st Foreign Office Consultations between India and Mauritania held?
What thematic equity scheme did Kotak Mutual Fund launch recently (Nov 2024)?
Which movie won the best feature film award in the 69th National Film Awards 2023?
Where in India the Ganga utsav was celebrated?
The fiscal deficit of Uttarakhand budget 2023-24 is targeted at _________.
As per the RBI’s revised directions, what is the minimum CRAR required for a UCB to be classified as "Financially Sound and Well Managed (FSWM)"?
In which city will the G20 University Connect Finale be organised?
The ‘Nua Khai’ festival is a harvest festival of which of the following states?
How much funding has the Government of Rajasthan allocated in June 2024 for the development of the Maharana Pratap Tourist Circuit?
Recently the Lok Sabha Secretariat has restored the Lok Sabha membership of which leader?