Continue with your mobile number
Let the cost price of article Y be y. Cost price of article X = y + 4000. Selling price of X = (y + 4000) × 1.4 = 1.4y + 5600. Selling price of Y = 1.5y - 2500. According to the question: (1.4y + 5600) - (1.5y - 2500) = 2000. 1.4y + 5600 - 1.5y + 2500 = 2000. -0.1y + 8100 = 2000. -0.1y = -6100. y = 61000. Cost price of article Y = Rs. 61,000. Correct answer: d. 61000
Shopkeeper sold an article after allowing two successive discounts of 12% and 18%, respectively. If instead of a single discount, he had sold it after a...
Akash bought a sofa for Rs. 12500. After one year he sold it to Deepak at 12% less of his cost price. Deepak spends extra Rs. 500 for its repair. And of...
A shopkeeper bought 3 different types of goods: 100 items at ₹50 each, 200 items at ₹40 each, and 50 items at ₹60 each. If he sold all items at â‚...
A shopkeeper bought 200 articles at ₹40 each. He sold 120 articles at ₹50 each and the rest at ₹60 each. What is the profit percentage earned by t...
Meera purchased 10 dozens of apples, which cost Rs. 90 per dozen. She sold 6 dozens of apples at Rs. 108 per dozen. At what rate per dozen did she sell ...
A and B started a business with investments in the ratio 5:4 respectively. After 4 months, C joined them with an investment 30% more than the investment...
A Man sold 2 articles for ₹4,000 each, gained 20% on one and lost 20% on the other. What is the total gain or loss rounded to the nearest integer?
A shopkeeper marked an article 60% above its cost price and made a profit of Rs. 192 when he sold the article after giving a discount of 30%. Find the p...
Rahul purchased a car for Rs 1,30,000 and spent Rs 6000 on transportation and 15% of its cost on repair. At what price should he sell it so as to earn a...
The cost price of an article is Rs. 2335 and a shopkeeper wants to earn 12% profit on it after giving 20% discount on marked price. Find the marked pric...