Question

    A dealer has 3000 kg of pulses. He sells a part of it at

    22% profit and the rest at 14% profit. If the overall gain is 18%, determine how much (in kg) was sold at 14% profit.
    A 900 Correct Answer Incorrect Answer
    B 880 Correct Answer Incorrect Answer
    C 1500 Correct Answer Incorrect Answer
    D 1000 Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Let the quantity of pulses sold at 22% profit be z kg.

    Then, the quantity sold at 14% profit = 3000 - z kg.
    Image
    Image
    Thus, the quantity of pulses sold at 14% profit = 3000 - 1500 = 1500 kg ..

    Practice Next