Question

    Income of A is twice the income of B. B and A spend 55%

    and 65% respectively of their incomes. Find the savings of A, if B saves Rs. 18000 in a month.
    A Rs. 22000 Correct Answer Incorrect Answer
    B Rs. 25000 Correct Answer Incorrect Answer
    C Rs. 27000 Correct Answer Incorrect Answer
    D Rs. 28000 Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Let, income of B be Rs. ‘x’ Expenditure of B = 0.55x So, 0.45x = 18000 x = Rs. 40000 Income of A = 2 × 40000 = Rs. 80000 Savings of A = 35% of 80000 = Rs. 28000

    Practice Next