Continue with your mobile number
Product A: Cost per unit: ₹50 Selling price per unit: ₹70 Number of units produced: 1,000 Profit per unit = Selling price per unit - Cost per unit Profit per unit = ₹70 - ₹50 = ₹20 Total profit for Product A = Profit per unit × Number of units produced Total profit for Product A = ₹20 × 1,000 = ₹20,000 Product B: Cost per unit: ₹30 Selling price per unit: ₹50 Number of units produced: 2,000 Profit per unit = Selling price per unit - Cost per unit Profit per unit = ₹50 - ₹30 = ₹20 Total profit for Product B = Profit per unit × Number of units produced Total profit for Product B = ₹20 × 2,000 = ₹40,000 Total Profit: Total profit = Total profit for Product A + Total profit for Product B Total profit = ₹20,000 + ₹40,000 = ₹60,000 Correct Answer: c) ₹60,000
The duration of House of People is_________________
When a person asserts any fact before the court which gives rise to any legal right or liability, the burden of proof lies on__________?
Which of the following Articles of the Constitution provides for the protection of right of freedom of speech?
Under the Bharatiya Sakshaya Adhiniyam, when does the Court presume the genuineness of an electronic or digital record?
Rejection of evidence is:
According to Section 77 of the Social Security Code the compensation under Section 76 shall be paid________.
Documents (other than wills) remaining unclaimed in any registration office for a period exceeding ……………. may be destroyed
...What happens if the prescribed period for filing a suit, appeal, or application expires on a day when the court is closed?
In computing the period of limitation for an application to set aside an award, the time requisite for obtaining a copy of the award shall be ______?
As per Companies Act, 2013, a company can issue secured debentures with a maximum tenure of _______ years and preference shares with a maximum tenure of...