A car travels 120 km in 1 hour and then travels 80 km in
1.5 hours. What is the average speed of the car for the entire journey?
A50 km/hCorrect AnswerIncorrect Answer
B55 km/hCorrect AnswerIncorrect Answer
C80 km/hCorrect AnswerIncorrect Answer
D65 km/hCorrect AnswerIncorrect Answer
Solution
Total distance = 120 + 80 = 200 km. Total time = 1 + 1.5 = 2.5 hours. Average speed = Total distance / Total time = 200 / 2.5 = 80 km/h. Answer: c) 80 km/h.