Start learning 50% faster. Sign in now
Series I 1840-11 2 = 1840-121 = 1719 1719+12 2 = 1719+144 = 1863 (P) 1863-13 2 = 1863-169 = 1694 1694+14 2 = 1694+196 = 1890 1890-15 2 = 1890-225 = 1665 1665+16 2 = 1665+256 = 1921 So here P = 1863 Series II 175+18x17 = 175+306 = 481 481+17x16 = 481+272 = 753 753+16x15 = 753+240 = 993 993+15x14 = 993+210 = 1203 (Q) 1203+14x13 = 1203+182 = 1385 So here Q = 1203 (i) The value of Q is a prime number. The above given statement is not true. Because the value of ‘Q’ is not a prime number. (ii) P = (2Q-543) 1863 = (2x1203-543) 1863 = (2406-543) 1863 = 1863 The above given statement is true. Because this equation is satisfied. (iii) (P/6) + (Q/2) = 912 (1863/6) + (1203/2) = 912 310.5 + 601.5 = 912 912 = 912 The above given statement is true. Because this equation is satisfied.
The Schedule of Limitation Act, 1963 contains-
A company may issue fully paid-up bonus shares to its members from ________________
A contingent contract is a contract to do or not to do something, if some event, collateral to such contract, __________________
Which of the following is an essential part of 'Rule of Law' and 'Independence of Judiciary'?
Which of the following as per CPC includes responses to allegations made by the adverse party?
House of People shall not consists of more than _______ members chosen by direct election from constituencies of States.
What is the minimum amount of principal money for which the mortgage should be effected by a registered document?
Which of the following is a valid mode of dissolution of a Partnership?
What is the minimum number of directors in a public company?
Aeronautical communication station" means a station in the aeronautical communication service which includes _______________as per the Airport Authority...