Continue with your mobile number
Total production cost of Type A per day = 300 * 50 = ₹15,000. Total production cost of Type B per day = 400 * 75 = ₹30,000. Total daily production cost = 15,000 + 30,000 = ₹45,000. Total weekly production cost = 45,000 * 7 = ₹315,000. Correct answer: C) ₹3,15,000
The name of LLP shall consist of-
If an accused pleads that he did not make the confession, it amounts to
How should a payment be applied when neither party makes an appropriation as per the Contract Act?
What are the requirements for a nomination made by a policyholder to be effective, and how can it be changed according to the Insurance Act?
The communication of an acceptance is complete, as against the acceptor______________
Who among the following was the first Director of Bureau of Indian Standards?
Who is responsible for auditing the accounts of the Central Authority under the Consumer Protection Act?
Under section 122 of the Act, privilege is available to________
Under what circumstances can insiders communicate unpublished price-sensitive information as per Reg 3 of SEBI (Prohibition of Insider Trading) Re...
As laid down under the Contract Act what is the effect of refusal of party to perform promise wholly?