Question
Sneha deposited Rs. βRβ in a bank offering compound
interest of 13% p.a. compounded annually. After 3 years, she invested the amount received from the bank in scheme βMβ and βNβ in the ratio of 4:3 respectively. Scheme βNβ offers compound interest of 17% p.a. compounded annually while scheme βMβ offers simple interest of 16% p.a. If total interest received by her from schemes M and N together at the end of 2 years is Rs. 3564, then find the value of βRβ.Solution
ATQ Let amount invested in scheme βMβ and scheme βNβ be Rs. β4vβ and Rs. β3vβ, respectively. So, 0.16 Γ 2 Γ 4v + 0.36 Γ 3v = 3564 Or, 1.28v + 1.08v = 3564 Or, 2.36v = 3564 Or, v = 1510.17 So, R = (4 Γ 1510.17 + 3 Γ 1510.17)/(1.13 Γ 1.13 Γ 1.13) = Rs. 8000
Completely randomized design is based on the principles of _________ and randomization only.
For the random variable X with probability density function f(x) = (xβ3)2 /5; x = 3, 4, 5, the variance of X is:
Which of the following is an example of using a sample to make inference about a population?
To estimate the average work experience of MBA students at a management institute, five students are selected at random from each type of background, s...
Marshall-Edgeworth Index number:
If A,B and C are arbitrary events, then P(A β© B β© C) equals to:
For the study purpose, the mean of the observations is 148 gm and standard deviation is 17.4 gm. Approximately, the coefficient of variation equals to:
Which option is incorrect?

A Poisson distribution has a double mode at x = 1 and x = 2. The probability for x = 1 or for x = 2 of these two values is: