Question

    A motor car starts with a speed of 60 km/h and increases

    its speed after every two hours by 15 km/h. In how much time will it cover a distance of 360 km?
    A 9 hours Correct Answer Incorrect Answer
    B 5 hours Correct Answer Incorrect Answer
    C 7 hours Correct Answer Incorrect Answer
    D 2 hours Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    The motor car starts at 60 km/h and increases speed by 15 km/h every 2 hours. It needs to cover 360 km. First 2 hours at 60 km/h → Distance covered = 120 km → Remaining = 240 km Next 2 hours at 75 km/h → Distance covered = 150 km → Remaining = 90 km Next 1 hour at 90 km/h → Distance covered = 90 km → Completed Total time taken = 2+2+1=5 hours

    Practice Next

    Relevant for Exams: