Question

    How far will 'Puneet' travel by the time he catches up to

    'Bittu', given that 'Puneet' starts 90 km behind and moves at 45 km/h while 'Bittu' moves at 30 km/h?
    A 120 km Correct Answer Incorrect Answer
    B 175 km Correct Answer Incorrect Answer
    C 270 km Correct Answer Incorrect Answer
    D 100 km Correct Answer Incorrect Answer
    E None of these Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    ATQ,

    Relative speed of 'Puneet' w.r.t 'Bittu' = 45 - 30 = 15 km/h

    Time taken by 'Puneet' to overtake 'Bittu' = (90/15) = 6 hours

    So, distance covered by 'Puneet' in 6 hours = 45 X 6 = 270 km

    Practice Next