Question
βAβ can do 30% of the work in 12 days. βBβ can
do the whole work in 50 days. Find the time taken by them together to do 75% of the work.Solution
Time taken by βAβ to complete the whole work. = 12/0.30 = 40 days Time taken by βBβ to complete the whole work. = 50 days Let total work = 200 units (LCM of 50and 40) Efficiency of βAβ = 200/40 = 5 units/day Efficiency of βBβ = 200/50 = 4 units/day required time taken = (.75Γ200)/ (5+4) =150/9=16.66days
What is the total investment received under the Electronics Components Manufacturing Scheme (ECMS)?Β
What percentage stake does Life Insurance Corporation (LIC) currently hold in Reliance Industries Ltd (RIL)?
According to an RBI staff study, which state received the maximum number of bank-financed projects in FY25?Β
Recently 7th ASEAN-India Ministerial Meeting held on Agro-Forestry under the co-chairmanship of Union Minister ____.
Which three entities signed a tripartite agreement for the first trilateral power transaction between Nepal, India, and Bangladesh?
Who won gold in the 10m air pistol mixed team event at the ISSF World Cup 2025 in Lima?
Under Biharβs expanded Mukhya Mantri Nishchay Swayam Sahayta Bhatta Yojana, how much monthly allowance will unemployed graduates receive?Β
What achievement placed India among the Top 50 countries in the Network Readiness Index 2024?
The 17th edition of the FICCI Annapoorna Interfood Exhibition was held in which city?Β
Freshwater aquaculture in India contributes approximately what share of total freshwater fish production?Β