Question
Pipe βAβ and pipe βBβ can fill a cistern in 20
minutes and 15 minutes respectively. Pipe βCβ alone can empty the cistern in 10 minutes. If all three pipes are opened together then what is the time taken to fill 25% of the cistern? ty-sscSolution
Let the capacity of the cistern = 60 units Then, efficiency of pipe βAβ = 60/20 = 3 units/minute Efficiency of pipe βBβ = 60/15 = 4 units/minute Efficiency of pipe βCβ = 60/10 = 6 units/minute So, combined efficiency of pipes βAβ, βBβ and βCβ = 3 + 4 β 6 = 1 units/minute 25% of the cisternβs capacity = 15 units Therefore, time taken by all 3 pipes together to fill 25% of the cistern = 15/1 = 15 minutes
The Pradhan Mantri Kisan Maandhan Yojana (PM-KMY) is an old-age pension scheme aimed at providing financial support to small and marginal farmers. Howev...
The process of spreading investments across different assets or securities to reduce risk is called:
When can interest realized on NPAs be taken to the income account?
Who is required to comply with the Business Responsibility and Sustainability Report (BRSR) guidelines, as introduced by SEBI?
The Reserve Bank of India (RBI) has decided to enhance the bulk deposit limit for Scheduled Primary (Urban) Co-operative Banks (UCBs) in Tier 3 and 4 to...
If the MOS = 20,000 units and PV ratio is 60%. Calculate profit if revenue per unit is 4.
According to SEBI regulations, what percentage of the total outstanding units of an InvIT or REIT is required for an Eligible Unitholder(s) to exercise ...
A consumer goods company is analysing the external environment before entering a new country. It studies changing population demographics, consumer life...
How many financial centres were researched for the Global Financial Centres Index (GFCI) 33 edition?
If the PV ratio is 80% and MOS is Rs.20000. Calculate fixed cost if selling price per unit is Rs.5 and Contribution is Rs.40000.