Question
A takes 30% longer to complete a task than B. If the
total payment for the work is Rs. 11,500 and they complete the task together, how much should A be paid for their contribution?Solution
Let the time taken by ‘B’ be ‘10x’ days So, time taken by ‘A’ = 10x × 1.3 = ‘13x’ days Ratio of time taken by ‘A’ and ‘B’ respectively = 13:10 So, ratio of efficiencies of ‘A’ and ‘B’ = 10:13 Therefore, share of ‘A’ = 11500 × (10/23) = Rs. 5,000 Hence, option d.
5, 18, 39, 68, 105, ?
What will come in place of the question mark (?) in the following series?
2, 5, 10, 17, 26, ?, 50What will come in place of the question mark (?) in the following series?
21, 36, 66, 126, ?, 486
18, 37, 60, ?, 120, 157
84, 105, ?, 168, 210, 259
12    17    44    147    ?   3065   18420
...What will come in place of the question mark (?) in the following series?
2.5, 6.5, 18.5, 54.5, 162.5, 486.5, ?
15, 23, 30, 36, 41, ?
500, 250, 750, 375, 1125, 562.5, ?
3   2    10   ?   17   16