Question
450 metre long train βAβ is running with a speed of
99 km/hr. Train βBβ which is 555 metre long is running with a speed of 90 km/h in opposite direction of train βAβ. For how much time, the smaller train is completely obscured by the larger train when they cross each other?Solution
Length of smaller train = 450 metre Speed of smaller train = 99 Γ (5/18) = 27.5 m/s Length of bigger train = 555 metres Speed of bigger train = 90 Γ (5/18) = 27.5 m/s Since, the smaller train is completely obscured by larger train, therefore, extra length of larger train = 555 β 450 = 105 metres Relative speed of trains βAβ and βB β= 27.5 + 25 = 52.5 m/s (Since, the trains are running in opposite direction) Required time = 105/52.5 = 2 second
Which of the following is true regarding a contract that comprises an affirmative agreement to do an act coupled with a negative agreement not to do an ...
Under Section 73 of the Indian Contract Act, 1872, which types of damages are recoverable upon breach of contract?Β
Which of the following is completely prohibited under Muslim law?
Which of the following conditions must be met for an agreement to be considered a contract?
Which of the following best describes a contingent contract?
As per Section 7(2) of the Indian Contract Act, 1872, if a proposal prescribes a specific manner in which acceptance must be made, and the acceptance is...
Under Section 2(a) of the Indian Contract Act, 1872, which of the following best describes the essence of a proposal in contract law?Β
Under Section 68 of the Indian Contract Act, 1872, which of the following scenarios would create a quasi-contractual obligation to reimburse?Β
A general lien as per section 171 of the Contract Act can be exercised by whom?
Which of the following is NOT enumerated as a factor that vitiates "free consent" under Section 14of the Indian Contract Act, 1872?Β